Yunus Emre Öztürk
yemreozturk10@gmail.com
Çevre Sağlığı ve Hz. Muhammed’in Çevreye Yönelik Öneriler
17/12/2020

Çevre Sağlığı ve Hz. Muhammed’in Çevreye Yönelik Öneriler

Çevre insanların ve diğer canlıların birlikte yaşadıkları yerdir. Bütün canlılar fiziksel, kimyasal, biyolojik, sosyal, ekonomik ve kültürel etkinlikleri gibi faaliyetlerini yaşam alanı olan çevrede gerçekleştirirler [1]. Bundan dolayı insan ve diğer canlıların gelecek nesillerini ilgilendiren çevre sağlığı çok önemli bir konudur.

Çevre kirliliğinde dolayı ortaya çıkan birçok hastalık vardır. Bu konulardan sadece su kirliği nedeni ile ortaya çıkabilecek haslıklardan bahsedersek eğer, bunlar; Kolera, tifo, ishal, dizanteri, çocuk felci, mantar, uyuz, tifüs, beyin iltihabı ve sıtmadır [2]. Sadece su kirliğinin sebep verdiği bu hastalıklar ile mücadele etmek hem insan kayıplarına hem de ekonomik problemlere neden olmaktadır. Dünyadaki 80 ülke temiz su kıtlığı çekmektedir. Su temiz olmadığı için yaklaşık 2,4 milyar insan için kolera, tifo gibi hastalıklara yakalanmaktadır ve hemen her yıl çoğunluğu çocuk olan 2 milyon insan, sudan sebepli hastalıklardan hayatını kaybetmektedir [3]. Aslında bu sorunu çevre temizliği ve temiz su kaynaklarını insanların kullanmasına yardımcı olmakla çözebiliriz. Bu öneri hem sağlık hem de ekonomi için güzel bir çözüm olur. Bu örneği genişletecek olursak, Dünya Sağlık Örgütü’ne göre 2016 yılında çevre kirliğinden dolayı her yıl 12,6 milyon insan ölmektedir. Çevre kirliliği, hava, su, toprak kirliliği ve iklim değişikliği olmak üzere geniş bir kavramda incelenmektedir [4]. Dünya da artan kimyasal atıklar havaya, suya ve toprağa zarar vermektedir. İnsanlar şimdikinden daha da bilinçli olmazlarsa gelecek nesillere kötü bir dünya bırakacaklar.

Dünyayı korumak ve çevreyi temiz tutma görevi insanlarındır. Bu durumun önemini vurgulamak amacıyla Birleşmiş Milletler aracılığıyla Stockholm’de  yapılan çevre konferansında 5 Haziran Dünya Çevre Günü olarak belirlenmiştir [5].

Çevrenin temiz tutulmasına ve toprak kaymalarına karşı ağaç dikimi en iyi çözüm olarak düşünülmektedir. Ağarlar hem fotosentez yaparak karbondioksiti oksijene çevirirler hem de toprak kaymalarını engellerler.

Dünya için önemli olan çevre konusu, yeryüzünün en kıymetli insanı Hz. Muhammed (Sav) tarafından da çok hassas bir şekilde ele alınmıştır. Hz. Muhammed’in (Sav) çevre ile ilgili birçok hadisinden bahsedilebilir. Bunlardan birisi, “Yarın kıyamet kopacağını bilseniz bile bugün elinizdeki fidanı dikin” hadisidir [6].

Temizlik imandandır hadisi ile Efendimiz, sağlıklı bir yaşam için temiz olmamız gerektiğinden bahsetmiştir. Hz. Muhammed (Sav) çevresinin pis olmasından hoşlanmazdı. Bunun için içme kaynakları olan kuyuların pislenmemesi için kurallar koymuştur. Bununla beraber, Peygamber efendimiz ağaçları da çok severdi. Toprağı ve suyu en iyi koruyan âmillerden (bir işin olmasına yol açmak) biri ağaç olması sebebiyle ağaç dikmeye çok önem vermiştir. Hz. Muhammed (Sav) yaşadığı çevrenin yeşilliğine ve ağaçlandırılmasına önem vermiştir. Medine’ye hicretten sonra “Zureybu’t-Tâvil” ismiyle bilinen alanın ormanlaştırılması için çaba göstermiştir ve “Kim buradan bir ağaç kesecek olursa, karşılığı üzere bir ağaç diksin” demiştir [7]. Yine ağaç ve meyve dikiminin önemini belirtmek için Efendimiz, “Bir Müslüman ağaç diker de bunun meyvesinden insan, ehlî hayvan veya vahşî hayvan veya kuş yiyecek olsa, yenen şey onun için bir sadaka hükmüne geçer. Her kim ne eksiltirse bu kendisi için (kıyamete kadar) sadaka olur” demiştir [8]. Hadislerden anlaşılacağı üzere Efendimiz hem çevre hem de insan temizliği ve ağaçlara önem verdiği görülmektedir.

Konu: Çevre sağlığının önemi ve Hz. Muhammed’in (Sav) çevre ile ilgili düşünceleri

Ana fikir: Çevre ile ilgili sorunların önüne geçebilmek için kendi çevremizi temiz tutmalıyız ve ilgili makamların önerilerine uyarsak çevre sağlığı konularında problemlerini çözmüş olabiliriz.

 

Kaynakça

[1] İbadullayeva, J., Jumaniyazova, K., Azimzadeh, S., Canıgür, S., ve Ferhan, E. (2019). Çevre Kirliliğinin İnsan Sağlığı Üzerindeki Etkileri. Türk Tıp Öğrencileri Araştırma Dergisi1(3), 52-58.

[2]https://prezi.com/1t18xg_jvlgy/cevre-sorunlar-nedeniyle-ortaya-ckan-hastalklar/?frame=cb4ccb995207055aebbafd535fb979c0620018f9

[3] https://www.aa.com.tr/tr/temiz-cevre-temiz-su/80-ulkede-su-sikintisi-yasaniyor/1500974

[4]https://www.trthaber.com/haber/yasam/her-yil-126-milyon-insan-bu-sebeple-hayatini-kaybediyor-318006.html

[5] https://ekolojist.net/cevre-koruma-haftasinin-onemi/

[6] Buharî, el-Edebül-Müfred s. 168, Heysemî, a.g.e. 4,, 63. Münâvî, Feyzul-Kadîr 3, 30.

[7] https://www.cekud.org.tr/tr/hz-peygamber-ve-cevrecilik-anlayisi

[8] Müslìm, Müsâkât 7, 8.

 674 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ÇARPMA İŞLEMİNİN HAYATIMIZDAKİ ÖNEMİ - 07/12/2019
ÇARPMA İŞLEMİNİN HAYATIMIZDAKİ ÖNEMİ
Sümeyye Boyacı - 29/09/2019
Sümeyye Boyacı
Bor Madeni - 22/09/2019
Bor Madeni
Balık türleri azalmakta !!! - 19/06/2019
Balık türleri azalmakta !!!
İnsanların doğaya yararları ve zararları - 29/05/2019
İnsanların doğaya yararları ve zararları
Elektriğin Güvenli Kullanımı - 21/05/2019
Elektriğin Güvenli Kullanımı
23 Nisan - 14/05/2019
23 Nisan
Dünya'nın ilk meyvesi? - 24/03/2019
Dünya'nın ilk meyvesi?
Sağlıklı Yaşam - 23/01/2019
Sağlıklı Yaşam
 Devamı
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam19
Toplam Ziyaret143338
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar16.255616.3208
Euro17.353817.4234
Hava Durumu