Ahmet Kayra Uzun
zubeyiruzun@gmail.com
Yönlerimiz
16/12/2019

YÖNLERİMİZ

 

Yönlerimizi bulurken birçok yola başvururuz. Bunlar pusula, navigasyon, kutup yıldızı, güneşin konumu, yosunlar, mezarlık ve saat yöntemidir. 4 tane ana yönümüz vardır. Bular kuzey, güney, doğu ve batıdır. 4 tane de arayönümüz vardır. Bunlar da kuzeydoğu, kuzeybatı, güneydoğu ve güneybatıdır.

  Bunların en teknolojiği navigasyondur. Navigasyonu telefonlardan kullanabiliriz.

 Onun haricinde pusuladan yararlanırız. Pusulanın iki tane ibresi vardır. Bu ibrelerin birinin rengi kırmızı, öbürünün rengi ise beyazdır. Kırmızı olan ibre kuzeyi, beyaz olan ise güneyi gösterir. Eğer pusulanın çalışmasını istiyorsak yani doğru yön vermesini istiyorsak düz bir zemine koyulması gerekiyor ve aynı zamanda metalden uzak tutulması gereklidir.

 Geceleyin dışarıya çıktınız ve kayboldunuz. Hatta çekmiyor yanınızda pusula da yok ve hava bulutsuz. O zaman Kutup yıldızına başvururuz. Kutup yıldızı daima kuzeyi gösterir. O yüzden hiç hareket etmez. Hareket etmediği için halk arasında demirkazık da denilir. Kutup Yıldızı ‘nı bulabilmek için Büyükayı takımyıldızından yararlanırız. Bu grup yedi yıldızdan oluşur. Büyükayın görünümü eğik durmuş kahve cezvesine benzer. Büyükayı yıldız grubundaki 6. yıldızdan 7. yıldıza doğru bir çizgi çizilir. Bu çizgi, iki yıldız arasındaki mesafenin beş katı kadar uzatılır. Çizginin sona erdiği noktada bir yıldız görülecektir. Çevresindeki diğer yıldızlardan daha büyük ve daha parlak olanı kutup yıldızıdır. Bu yıldız aynı zamanda Küçükayı takım yıldızının birinci yıldızıdır.

 Ormanda dolaşıyorsunuz. Yanınıza pusula almayı unutmuşsunuz o zaman ağaçların yosunlarına bakmak gerekir. Ağaçların yosunlu tarafı kuzeyi gösterir. Bu sayede yönümüzü bulabiliriz.

 Yine dolaşmaya çıktınız. Hangi yöne gideceğiniz unuttunuz. Etrafınızda çok karınca yuvası var. O zaman karınca yuvası yöntemine başvururuz. Bu yöntemde karıncalar yuvalarının yapımında çıkardıkları kumu veya toprağı yuva ağzına yığarlar. Kumun veya toprağın yoğun olduğu yer kuzeyi gösterir.

 Diyelim ki vefat eden bir arkadaşınızın mezarına ziyarete gittiniz. Ardından acil bir işiniz çıktı ve doğuya gideceksiniz. Eğer bu Müslüman mezarlığıysa kafa tarafı batıyı, ayak tarafı ise güneyi gösterir.

 Namaz kılacaksınız. Hangi tarafa döneceksiniz ve bunu bilmiyorsunuz. Eğer kolunuzda analog saat varsa saatin akrebini güneşe doğru döndürün 12 ile arasına bir açı yapın. Açının tam ortasından bir çizgi çizin. Çizginin ön tarafı Güney arka tarafı Kuzeyi gösterir.295 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

fosiller - 02/10/2019
fosillerle alakalı
Geri Dönüşüm - 16/07/2019
Merhaba benim adım pet şişe
Çini Sanatı - 09/07/2019
Killi Toprağın Macerası
İNSANLARIN DÜNYADAKİ ZARARLARI - 20/06/2019
İ,NSANLARIN DÜNYADAKİ ZARARLARI
Su Neden Her Sıcaklıkta Buharlaşır? - 26/04/2019
Su Neden Her Sıcaklıkta Buharlaşır?
FAZLA OTOMASYONUN ZARARLARI - 28/03/2019
yazım otomosyonun zararını anlatıyor.
Pİ GÜNÜ - 22/03/2019
14 Mart pi günü olarak kutlanır
Bölme İşlemini Bide Benden Dinleyin... - 21/02/2019
Bu hafta matematik dersinde Bölme işlemini öğrendik. Bende öğrendiklerimi özetlemek istedim. Umarım beğenirsiniz.
21 Aralık En Uzun Gece - 22/12/2018
Dünyanın güneş eksenindeki dönüşünde en uzak mesafeye 21 Aralık tarihinde ulaşır.
 Devamı
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam101
Toplam Ziyaret116328
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar7.48997.5199
Euro9.03949.0756
Hava Durumu