URAS KARADAĞ
tugba@cihanelektronik.net
HARRY POTTER SERİSİ
01/12/2019

HARRY  POTTER  SERİSİ

 

Harry Potter çok sevilen bir kitap seridir.Tam 7 kitaptan oluşmaktadır.Bir de 7.bölüm ikinci kısım denilen ama aslı bir tiyatro metni olan kitap vardır.

Harry Potter serisi özellikle bilim-kurgu ve macera (Kalın ve tutucu) kitabı türü sevenler için uygundur.

     Bu kitapları sorduğunuz kitapçılarda ve internette bulabilirsiniz.

İsterseniz bu kitaplara ufak bir özet geçeyim.

*Harry Potter ve Felsefe taşı:Harry Potter kendini 10 yıldır sıradan biri sanıyordu.Ama bir gün gelen baykuşla dünyası değişir.Baykuşun getirdiği mektupta hiç bilmediği bir yer olan “HOGWARTS CADILIK ve BÜYÜCÜLÜK” okuluna kabul edilmişti.Bundan sonrası Ron ile Hermione’yle macera serüveni…

*Harry Potter ve Sırlar Odası:Harry HOGWARTS’a dönmeyi çok istiyordur.Ama bir gün ev cini Dobby ise ona gitmemesini söyler."Felaketler peş peşe gelebilir" der.Bu doğrudur 50 yıldır ortaya çıkmamış bir gizemle insanlar taşa dönüşmektedir.Harry bu gizemi Ron ile Hermione’yle çözmeye başlar.

*Harry Potter ve Azkaban Tutsağı:Sirius Black adında bir katil 12 yıl tüyler ürpertici Azkaban kalesinde kaldıktan sonra oradan bir şekilde kaçmıştır.Bu 13 kişiyi birden öldüren Black’in tek istediği kişi Harry Potter’dır.Harry büyü okulu olan HOGWARTS’ta olsa da güvende değildir.

*Harry Potter ve Ateş Kadehi:Harry o yıl Ron ile Hermione’yle Quidditch Dünya Kupası finalini izlerler.Ama Harry beklenmedik bir şekilde (Yaşı bile tutmadığı halde) Üçbüyücü Turnuvası’na katılır.Bu turnuvada Harry sihirli güçlerini-cesaretlerini-sonuca varma yetilerini- bir de tabi ki tehlikeyle başa çıkma yeteneklerini bu turnuvada sınayacaktır.

*Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı:Harry bu sefer ikinci kez Ruh Emiciler ve Ölüm Yiyenlerle karşılaşıyor.Sihir Bakanlığı bu sefer HOGWARTS’a karışıyor.Kötü bir Karanlık Sanatlara Karşı Savunma öğretmeni.Çok yakın olduğu birinin ölümü.En sonda da 5 yıl sonra öğrendiği bir gerçek.

*Harry Potter ve Melez Prens:Bu sefer de büyücü dünyasının kargaşası Muggle’ların dünyasına sıçradı.Harry artık Quidditch takımının kaptanıdır.Harry, Diagon Yolunda Draco Malfoy’un gizli işler karıştırdığını hisseder.Son olarak Voldemort kendini daha çok gösterir.

*Harry Potter ve Ölüm Yadigarları:Harry bu senesinde HOGWARTS’a dönmeyip,Dumbledore’un ona bıraktığı görevi tamamlamaya çalışır.Ama bunları yaparken Voldemort’un Ölüm Yiyen’lerinden de kaçıyor,Hortkuluklar’ı arıyor Ölüm yadigarları’nın sırrını çözmeye çalışıyor.Kendi geçmişiyle ilgili pek çok şey de öğreniyor.Tabi ki bunları yaparken de yanına en iyi arkadaşları olan Ron ile Hermione’yi alıyor.

*Harry Potter ve Lanetli Çocuk (Bu aslında tiyatro oyunudur kitaba çevrilmiştir):Bu kitapta Harry baba olmuştur.(Her şeyden 19 yıl sonra)Çocukları Albus Severus Potter,James Potter ve Lily Potter’dır.Abus yardım edeyim derken işleri berbat eder.Harry’nin hayatı tehlikeye girer.Baba ve oğul her şeyin üstesinden gelebilecek mi?

    Evet inşallah güzel bir özet yapmışımdır.Bir daha ki yazımda görüşürüz.

 

 

                          VE SON…246 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

AREA51 - 17/08/2019
AREA51
MONA LİSA'NIN SIRRI - 25/05/2019
MONA LİSA'NIN SIRRI
ÜNLÜ FİRMALARIN LOGOLARININ ANLAMLARI - 31/03/2019
ÜNLÜ FİRMALARIN LOGOLARININ ANLAMLARI
Evren Nasıl Oluştu - 22/03/2019
Evren Nasıl Oluştu
KALI AY TUTULMASI - 08/03/2019
KANLI AY TUTULMASI
IŞIK KAYNAKLARI - 02/02/2019
IŞIK KAYNAKLARI
Dokuzuncu gezegen nereden çıktı ? - 27/01/2019
Dokuzuncu gezegen nereden çıktı ?
Kişisel bakım nedir ? - 23/01/2019
Kişisel bakım
VENÜS NEDİR ? - 08/12/2018
VENÜS NEDİR ?
 Devamı
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam43
Toplam Ziyaret105469
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar7.15437.1829
Euro8.48008.5140
Hava Durumu